خاصیت ها و موارد کاربردی شگفت انگیز جوش شیرین

شاید برایتان عجیب باشد و تا به حال از خواص دارویی جوش شیرین بی اطلاع بوده باشید، اما تاریخچه استفاده از جوش شیرین نشان می دهد که این ماده یکی از همه کاره ترین ترکیبات موجود در دنیا است و به همین دلیل نیز پزشکان طب سنتی از دیرباز تا کنون به خواص دارویی این پودر سفید پی برده و از این ماده برای درمان بسیاری از مشکلات کمک می گرفتند.

همانطور که می دانید در بخور دادن، فرد بیمار بخار آبی که به آن برخی مواد از جمله گیاهان دارویی اضافه شده اند را استنشاق می کند تا بدین ترتیب از فواید درمانی آن ها کمک گرفته و علائم و مشکلات ناشی از بیماری در او برطرف شود. با بررسی پژوهش های انجام شده در این حوزه، مشخص شده است که خود مولکول جوش شیرین در حالت استنشاقی می تواند به صورت چشمگیری التهاب سیستم تنفسی و ریه ها را کاهش دهد و تنگی نفس و سایر علائم ناشی از این التهاب را برطرف سازد. در مورد استفاده از بخور جوش شیرین، برای جلوگیری از کرونا و سایر بیماری های تنفسی نیز تردیدهای جدی وجود دارد زیرا تاکنون در هیچ بررسی مشخص نشده است که جوش شیرین بتواند در جلوگیری از ابتلا به این بیماری ها موثر باشد!

در واقع بخور جوش شیرین، درست مانند بخور آب گرم به تنهایی عمل کرده و نه تنها نمی تواند اثرات درمانی خاصی را برای شما به همراه بیاورد بلکه به عقیده برخی محققین ممکن است در صورت استفاده به این شکل باعث بدتر شدن علائم بیماری شده در عین حال به ریه ها نیز آسیب هم بزند.

به دلیل خاصیت تخمیری (مخمر) از این ماده برای به عمل آوردن و پف کردن خمیر کیک ها نان و شیرینی استفاده شده و به علاوه دارای خاصیت ضدعفونی کننده، تمیز کنندگی و ضد قارچ نیز هست. از خواص جوش شیرین برای مو می توان به درمان شوره سر اشاره کرد. البته باید توجه داشته باشید که اگرچه جوش شیرین، می تواند در داروهای خانگی و همچنین در برخی از داروهای بدون نسخه (OTC) یافت شود، اما هنوز شواهد علمی خوبی برای حمایت از تمامی خواص این ماده وجود ندارد و بنابراین نمی توان به قطعیت آن ها را تایید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید