کاربردهای شگفت انگیر جوش شیرین

خمیرمایهای ساخته شده از جوش شیرین و آب میتواند بهترین دوست شما باشد، می توان از آن برای صاف کردن لکههای خورشیدی پوست و یا کهیرها استفاده کرد و یا برای تسکین گزیدگی ناشی از نیش حشرات هم آن روی پوست مالید. تمام مواد را تا زمانی که یک مخلوط صاف بدست آورید خوب ترکیب کنید. همانطور که می دانید در بخور دادن، فرد بیمار بخار آبی که به آن برخی مواد از جمله گیاهان دارویی اضافه شده اند را استنشاق می کند تا بدین ترتیب از فواید درمانی آن ها کمک گرفته و علائم و مشکلات ناشی از بیماری در او برطرف شود.

جوش شیرین همچنین به دلیل خاصیت لایه برداری طبیعی که دارد به از بین بردن پینه ها و میخچه های پوست مرده بسیار کمک می کند. سدیم بی کربنات می تواند با کمی قلیایی تر کردن خون به افزایش استقامت کمک کند. جوش شیرین یا بی کربنات سدیم (Sodium bicarbonate) که در پخت و پز به شکل گسترده ای از آن استفاده می شود در واقع یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaHCO3 و طعم و مزه قلیایی است. قسمت جالب اینجاست با پیشرفت علم و بررسی ها بر روی سدیم بی کربنات مشخص شده است که این ماده بیشتر از یک پخت و پز دارای فواید می باشد.

به دلیل خاصیت تخمیری (مخمر) از این ماده برای به عمل آوردن و پف کردن خمیر کیک ها نان و شیرینی استفاده شده و به علاوه دارای خاصیت ضدعفونی کننده، تمیز کنندگی و ضد قارچ نیز هست. در واقع بخور جوش شیرین، درست مانند بخور آب گرم به تنهایی عمل کرده و نه تنها نمی تواند اثرات درمانی خاصی را برای شما به همراه بیاورد بلکه به عقیده برخی محققین ممکن است در صورت استفاده به این شکل باعث بدتر شدن علائم بیماری شده در عین حال به ریه ها نیز آسیب هم بزند. این فرآیند در دمای اتاق اتفاق میافتد و منجر به تشکیل MOF ساخته شده از یونهای سدیم میشود که توسط پیوندهای سیکلودکسترین به هم متصل شدهاند.

به این فرآیند اثر تریبوالکتریک گفته میشود. هو جون کیم از محققان این پروژه میگوید: «نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک انرژی مکانیکی را برداشت و آن را به یک جریان الکتریکی تبدیل میکنند. هر بار که MOF با تفلون تماس پیدا میکند، الکترونها مبادله میشوند و یک جریان الکتریکی تولید میشود. بیشتر از افرادی که جوش شیرین مصرف نکرده اند ورزش کردند. محققان این پروژه، امواج فراصوت را به مخلوط سیکلودکسترین و بیکربنات سدیم در آب اعمال کردند.

دیدگاهتان را بنویسید